a folytatás:
(előzmények ITT, anélkül ne menj tovább!)
CHOOSE YOUR ADVENTURE
minden szülőnek megvannak a maga eszközei, amikkel eléri a gyerek együttműködését. vannak, akiknek csak 1-2 eszköz áll rendelkezésükre, és mikor ezek kimerültek, ott állnak a szirénázó gyerek mellett, és a végén mindenki rosszul érzi magát. az a szülő, akinek sok kellék van a zsákjában, többször is tud próbálkozni, hogy mindenki jó érzésekkel tudjon megbirkózni a nehéz helyzetekkel. az a szülő, akinek több eszköze van, kevésbé hajlamos tehetetlenségében megmérgedni, így hatékonyabb a sírásmentes fegyelmezésben is. reminder: szülőnként, gyerekenként és helyzetenként más-más eszköz bizonyulhat hatékonynak!
USE PREVENTIVE DISCIPLINE
a nemkívánatos viselkedés nagyrésze kivédhető megfelelő szülői hozzáállással és kommunikációval
SOLVE THE REAL PROBLEM
a nemkívánatos viselkedés legtöbbször nem fegyelmezést kíván, hanem visszavezethető valamilyen egyszerű okra, melynek kezelésével megszűnik a nemkívánatos viselkedés. a gyerek nem feltétlen tudja, v nem tudja kifejezni, mi baja, ezért vaddisznólkodik. a leggyakoribb okok:
1. FÁRADTSÁG (megoldás: rendszeres, minőségi pihentetés)
2. ÉHSÉG (megoldás: rendszeres, megfelelő, tápláló étkeztetés)
3. TEHETETLENSÉG (megoldás: értsd meg, a gyerek ösztönösen mindent meg akar tanulni, és ez érthetően nem megy azonnal. a lehető legtöbb alkalmat meg kell adni, hogy nyugodtan gyakorolhassa tudományát)
4. UNALOM (megoldás: mindig legyen nálad könyv / papír&ceruza / mese / játékötlet; vonjuk be a gyereket a tevékenységbe, ami miatt várnia kell ránk)
5. TÚLPÖRGÉS (megoldás: készüljünk előre, egyen, igyon, wc-zzen, mondjuk el, mi fog történni pontosan, mit várunk tőle)
6. FÉLELEM - a gyerekek nem feltétlen tudják kifejezni félelmüket, vagy úgy érzik, helytelen, ezért nehéz velük különösen alvásidőben, elváláskor, idegen helyeken/emberekkel (megoldás: szerepjátékban találjuk meg a félelem okát (pl papás mamás játékban ki mit/miért tesz altatáskor), olvassunk hasonló helyzetekről, melyben más gyerekek megtanulták legyőzni félelmüket)
7. FEELING POWERLESS (megoldások: 1. először tudassuk a gyerekkel, tudjuk, mit érez (nem "tudom, mit érzel" hanem "tudom, hogy szeretnél még ittmaradni játszani") majd tárjuk elé a tényeket ("de mostmár indulnunk kell") 2. adjunk választási lehetőséget, lehetőleg játékosat ("kenguru leszel hazafelé vagy versenyló?") 3. az ismerten érzékeny helyzetekre még kezdet előtt készítsük fel ("lemegyünk a játszóházba, ott leszünk x ideig, szólni fogok majd, mikor el kell kezdeni készülni, és akkor ügyesen elindulunk haza")
ZAVARODOTTSÁG
CSALÓDOTTSÁG
IZGATOTTSÁG
FELEDÉKENYSÉG
TÜRELMETLENSÉG
FÉLTÉKENYSÉG
FÁJDALOM
SZÉGYENÉRZET
SZÉGYELLŐSSÉG
STRESSZ
ha mégsem sikerül felfedni a nemkívánatos viselkedés okát, némi ölelgetés, szeretgetés szinte mindig segít a helyzeten.
KÖVETKEZETESSÉG
VÁLASZTÁSI LEHETŐSÉG NYÚJTÁSA
tipegő: 2 lehetőség
iskolaérett: 3-4 lehetőség
csak olyan lehetőséget kínáljunk, melyet elfogadhatónak tartunk. ha egyik sem tetszik a gyereknek, ajánljuk fel, h választunk helyette. ha még mindig nem hajlandó, valóban válasszunk, és tartsunk ki a választás mellett (ld következetesség). ha nem megy neki egyedül, segítsünk a megvalósításban.
CSINÁLJUK JÁTÉKOSAN
a gyerek sokkal szívesebben végez olyan feladatokat, melyeket játéknak fog fel (szted melyikre reagál jobban? "tedd el a könyveidet" v "játszunk könyvesboltosat, rakjunk gyorsan rendet, én leszek az első vásárló" esetleg "vedd fel a pizsamádat, de azonnal" v "beállítom a csörgőt 5 percre. mit gondolsz, gyorsabb leszel az óránál?") nincs idő mindig játszani, de amikor van, mindenképp megéri!
BESZÉLTESD: A MINDIG MŰKÖDŐ VARÁZSESZKÖZ
iskoláskorig minden gyerek minden alkalommal bedől neki (pl beszélő pelenka/fogkefe/cicás pulcsi)
ÉNEKELJ HOZZÁ
vicces dalokat lehet költeni ismert/kitalált dallamra az adott tevékenységről (pl hová mégy te kisnyulacska dallamára elmondhatjuk, indulás előtt mi mindent kell fölvenni/előkészíteni, ingyom bingyom táliber)
MESÉLJ RÓLA
egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer egy nyuszi/királylány/dínó, aki nagyon szerette a répát/szép ruhákat/fogat mosni...
HÜLYÉSKEDJ
épp rákezdene valamiért az óbégatásra? csikizd meg gyorsan, vagy vágj vicces fejet! rögtön elfelejti, miért akart sírva fakadni.
5-3-1-INDULÁS!
ha előre figyelmeztetjük a gyereket, van ideje hozzászokni a gondolathoz, hogy az egyik tevékenységnek vége van, és másik következik. (bármikor hasznos, pl pancsolás kezdete/vége, indulás haza/elfelé, villanyoltás, stb). menete: szülő szól: gyerekek, 5 p múlva xy következik (szülő mutat 5 ujjat). pár perc múlva: gyerekek, 3 p múlva xy köv (3 ujjat mutat). újabb pár perc múlva: 1 perc! (1 ujjat mutat). 1 perc múlva szülő feláll, engedélyez egy utolsó vmit, majd elindulnak együtt az új feladat felé. vigyázat! az 5-3-1-indulás vonatkozik a szülőkre is! :)
SZEMTŐL SZEMBE
a leghatékonyabb kommunikációs módszer: leguggolunk hozzá és a szemébe nézünk. nemcsak kénytelen odafigyelni, hanem közben olvassa a non-verbális jeleket is.
POZITÍV UTASÍTÁSOK
a gyerekek hajlamosak a "ne(m)" szócska hallatán figyelmüket veszteni, meggajdulni. próbáljunk úgy fogalmazni, hogy a kívánt cselekedést foglaljuk bele mondandónkba. ("ne vedd el a játékot tőle" helyett "próbáljatok meg együtt játszani vele")
VALAMIT VALAMIÉRT
a legtöbb esetben nem a gyerek kívánságával van baj, hanem az időzítéssel. ("először vedd föl a pizsamát, utána olvasunk egy mesét") ez megerősíti a gyerekben, h vágya teljesülni fog, és ez boldoggá teszi, miközben a szülőt is boldogítja kérése teljesítésével.
MEGSZAKÍTÁS & ÚJRAINDÍTÁS
mikor a gyereken látni, h kezdene meggajdulni, ajánljunk fel egy másik tevékenységet (pl. mikor az egyik verekedne a póniért, az első karmolás előtt bevonjuk a konyhai munkába, így elfeledkezik arról, h milyen rossz h nem nála van a póni, sőt, arról is, h van póni :))
OTTHONI SZABÁLYOK
ha vannak otthoni szabályok, bármikor támaszkodhatunk rájuk, "mert mindig így szoktuk csinálni". ilyen lehet, hogy minden lefekvés előtt fogat mosunk, vagy hogy nem verekszünk. kevés, rövid, érthető szabály kell, figyelembe véve a gyerek limitált agyi kapacitását.
RÖVIDEN, EGYSZERŰEN
a gyerek figyelme a prédikáció első néhány bevezető szava után elkalandozik. tömörítsünk minden érdemi információt ebbe az első néhány szóba! a többi akár el is maradhat. (ez nekem nagyon ül... :))
THINK IT, SAY IT, MEAN IT, DO IT
ne kérjünk olyasmit, amihez nem ragaszkodunk, de ha kérünk valamit, várjuk el, hogy megtegye. menete: 1. gondoljuk át, mit szeretnénk; 2. röviden, érthetően fogalmazzuk meg a gyereknek; 3. járjunk utána. ha a gyermek nem teszi magától, segítsünk neki, hogy lássa, nem a levegőbe beszéltünk. fontos: csak úgy működik, ha a szülő is leszokik a levegőbe beszélésről!
TIME OUT ("sarokba állítás")
a time out nem büntetés, hanem eszköz arra, hogy megszakítsuk a tarthatatlan viselkedést, és megnyugtassuk a gyereket, valamint magunkat. az épp rendesen viselkedő gyereknek meg lehet tanítani, mi a time out, és mi a menete. menete: pl leültetjük az ágy szélére, rövid időre magára hagyjuk, és miután mindenki megnyugodott, röviden, higgadtan el lehet neki mondani, mért állítottuk félre, ill h hogyan tudja legközelebb elkerülni a szeparálást. ez már nem a szidás ideje, hanem az oktatásé, ami után visszatér minden a régi kerékvágásba, a szülő sem "duzzoghat" utána.
SZIGOR
mikor nincs érkezésünk játékosan megoldani a helyzetet. szabályai: mondjuk 1. szemtől szembe; 2. röviden, egyszerűen (üres fenyegetésnek helye nincs); 3. tisztán, érthetően (a gyerek sem gondolatolvasó); 4. udvariasan (kérlek, köszönöm - példát mutatván a gyereknek); 5. nyugodt hangnemben; 6. segítsünk a gyermeknek megtenni, amit kértünk.
CSAK LAZÁN
vannak olyan apróságok, amikbe jobb nem beleszólni. ha olyasmit látunk, amit nem helyeslünk, de tulképp nem lényeges kérdés, nyugodtan tegyünk úgy, mintha nem láttunk volna semmit. sok fölösleges stressztől kíméli meg a gyereket és a szülőt is.
DÍCSÉRET, BÁTORÍTÁS, KEDVESSÉG
bármennyit be bírnak nyelni a gyerekek, ezzel nem lehet őket elkényeztetni.
LOVE, TRUST, RESPECT THE CHILD
1. szánjuk rá a lehető legtöbb időt
2. hallgassuk meg és figyeljünk oda közben
3. keressünk okot a dícséretre
4. mondjuk el, mennyire szeretjük