it is life - iti's life

meleg reggeliket

2013.11.24 19:22

szeretek reggelizni. sőt. reggelizni szeretek a legjobban. (igen, én is a koránkelős fajta vagyok, mint a kicsi élienjeim.) jó érzés kipihenten megtömni a korgó gyomrot. jó érzés utána belevetni magam a munkába. (8-10 évvel ezelőtt jó érzés volt visszafeküdni utána még aludni egy kicsit... :) ó, az a délutános műszak...!)

kétféle reggelit szeretek igazán: a meleg kajákat (éljen az inglis brekföszt) és a húsvéti reggelit (sonka, főtt tojás - lehetőleg hímesen, torma, vajas kenyér vagy kalács, hónapos retek vagy újhagyma, esetleg körözött). 

Z papa hentes és mészáros mester. mióta nyugdíjba ment, sok szabadideje van, és sok szabadidejében előszeretettel készít műanyag- és adalékmentes húsokat: húsvéti sonkát, szárazkolbászt, grillkolbászt, hurkákat és krinolint is. azt kell hogy mondjam, nem csak a borai díjnyertesek! (ha szeretnél te is finom, értékes, gyerekekre és érzékeny gyomrú nagyszülőkre való tekintettel enyhén sózott és fűszerezett, kézzel készített húsokat enni, írj nekem!)

egyszóval a meleg reggelik. a tojásos kenyérről ugye már írtam. sőt, mi több, fényképeket is tettem fel hozzá. :)

ha már a szikkadt kenyér felhasználását szóba hoztuk, itt a következő nagy kedvenc: a melegszendvics. azt hiszem, ezt nem kell bemutatni, de egy-két újdonságot talán tudok hozzátenni. nagyon finom, ha a felvágott és a sajt közé, vagy a sajt tetejére almaszeleteket teszünk. az is, ha tejfölös tonhalkrémet rakunk feltétnek (1 80 grammos olivaolajban eltett tonhal konzerv, 1 evőkanál tejföl, borsikafű, esetleg újhagyma zöldje és/vagy ecetes kapri és /vagy szárított paradicsom) (vagy 1 konzerv, 1 teáskanál dijoni mustár, lehetőleg zöld vagy piros, 1 üvegreszelőn lereszelt alma) (vagy 1 konzerv, 1 ek tejföl, őrölt római kömény és görögszéna) (vagy 1 konzerv, 1 ek tejföl, 1-2 kovászos uborka apróra vágva, kapor, fokhagyma) (stb). különlegesség anyának, apának, alkalmi vendégnek, ha 2-3 féle sajt van a szendvicsen, lehetőleg valami penészes is. :) az is finom, ha majonézt pötyögtetünk a sajtra, viszont erre nagyon kell vigyázni, mert hamar megég.

aztán itt a kása. 2 gyerek és egy anya, vagy 2 gyerek kétszeri adagja: 150 ml gabona (nálunk most a teljes rizspehely a menő, korábban a 2/3 zabpehely + 1/3 kölespehely volt a kedvenc, de lehet szemes rizs, szemes köles, árpa, vagy gríz is), 500 ml tej. a rizs több folyadékot vesz föl, mint a többiek, ezért erre rá szoktam azt a vizet is önteni, amivel kilögybölöm a mérőedényt. a keveréket közepes hőmérsékleten addig melegítem, amíg buzogni nem kezd a tej, akkor lezárom, és fedő alatt hagyom még pihenni 15-20 percet, ezalatt készre puhul. friss gyümölccsel, lekvárral, gyümölcsös bébipépivel eszik. beteg gyereknek fahéjjal és mézzel szoktam zabpelyhet, vagy zabos keveréket: a zab kissé nyálkás, és ezért segít a kaparós torkon, fájdalommentessé teszi a nyelést; a méz gyógyít, a fahéj pedig fertőtlenít.

van még a palacsinta. hozzávalók: 80 g teljes rozsliszt, 40 g teljes rizsliszt, 4 dl tej, 2 tojás, csipet só, 1 ek barna cukor vagy méz. ezt az alaptésztát szoktuk variálni. 

almás-fahéjas: 1-2 alma nagylyukú reszelőn lereszelve, 1/2 mokkáskanálnyi őrölt fahéj, esetleg késhegynyi őrölt szegfűszeg, de ezzel nagyon csínján kell bánni, mert igen erős fűszer. ezt a palacsintát nem lehet teljes serpenyőnyi méretben rendesen megfordítani, ezért 1 kis evőkanálnyi tésztából kb 6-8 cm átmérőjű tallérokat készítünk, és sütés közben tömjük a rájáró gyerekek hasát.

egyéb gyümölcsös: lehet friss (szinte bármi talán a málnát-szedret kivéve) vagy konzerv (ananász, őszi, meggy), apróra vágva vagy reszelve, szintén fahéjjal fűszerezve.

kukoricás: a tésztából a cukrot elhagyjuk, kicsit több sót teszünk bele, valamint őrölt fehér borsot és szerecsendiót.

sonkás-sajtos: mint kukoricás, fűszerek elhagyhatóak, főleg ha füstölt sonka vagy szalonna kerül bele.

ezen ételek természetesen vacsoraként is megállják a helyüket.

remélem, szereztem 1-2 fejtörésmentes napot nektek! :)