alább összegyűjtöttem néhány ötletet, melyek megvalósításához nem kell sok idő, viszont utána a gyerek még elbíbelődik egy darabig, míg anya kitereget, vagy elmosogat. fontos: együtt kezdjünk neki a játéknak! egyrészt szüksége van az együtt töltött minőségi időre, mikor csak rá figyelünk, hogy utána el tudjon engedni egy kis időre; másrészt így tud minket utánozni, amiből aztán kihajtanak saját ötletei.
egyszemélyes foglalkoztatók
különleges kirakó (1,5-2 éves kortól): adjunk a gyereknek egy dobozban színes ceruzákat/filceket, vagy befőttesgumikat, esetleg ruhacsipeszeket, hogy képeket készítsen belőlük. az első 5 percben ötleteket adunk (ház, emberke, csipeszkígyó, karám a póniknak), aztán megyünk a dolgunkra. :)
főzőcske (1 éves kortól): ebédkészítés közben bevonhatjuk a gyereket is a munkába (zöldség-gyümölcs mosás, tepsi kikenése szalonnabőrrel, tésztagyúrás, tojás-koppintás), mikor pedig a tűzhelynél tevékenykedünk, ő is megkaphatja a maga főzőalkalmatosságait (rántásos lábas, kis fakanál, gumikacsa, kislabda, IKEA zöldség). apróbb dolgokat, mint a szárazbab, vagy ping-pong labda csak felügyelet mellett adjunk, mert hajlamosak szájba venni!
takarítós (8-10 hónapos kortól): adjunk egy rongyot a gyermek kezébe, és szólítsuk fel: takarítsál szépen. a gyermek azonnal elkezdi vadul súrolni az etetőszéket. :) a nagyobbakra már valódi munkát is lehet bízni, nedves ronggyal lelkesen törölgetik a ritkán takarított részeket is, mint asztal lába, szék támlája, fiók eleje és gombja, testvér füle töve, stb.
gyurmázás (2-2,5 éves kortól): adjunk gyurmát, ötleteket, és tippeket a formázáshoz.
kivágós-ragasztós (2,5-3 éves kortól, ha már biztonsággal kezeli az ollót): lehet előre kivágott formákat odaadni ragasztóval és nagy papírral, amire felteheti, vagy lehet színes papírokat adni, hogy vágogassa-ragasztgassa kedve szerint.
társas foglalkoztatók (ezeknél egy gyerekkel nem érdemes próbálkozni, mert játszópajtás kell hozzá, 2 éves kortól)
királyfis-királylányos: együtt vágjunk ki koronát papírból, díszítsük fel, celluxszal igazísuk méretre, majd helyezzük a gyermekek fejére. nevezzük ki azt a helyiséget, ahol mi magunk is tartózkodunk királyi várnak, majd különböző bolyolult feladatokkal küldjük át őket valamelyik másik szobába (így szól az öreg király (anya) a fiához (lányához): édes fiam, a szomszéd király levelt küldött nekem, hogy egy nagy sárkány sanyargatja a népét, akit csak úgy lehet legyőzni, ha háromszor körbelovagolják a barlangját.) (esetleg így szól a boszorkány a királylányhoz: ahhoz hogy visszaváltozhass királylánnyá te csúf kis béka, el kell végezned három feladatot...)
fodrászos (ez gondolom fiúkkal nem megy olyan jól... :)): vegyünk elő minden létező fésűt, kefét, hajcsatot, gumit és hajpántot, adjuk nekik, majd menjünk dolgunkra. a végeredményt ne felejtsük el megörökíteni!
jelmezes: madár: színes krepp papírból nagyméretű hajgumira szárnyakat, pamutszalagra farkat, hajpántra vagy szalagra bóbitát/tarajat varrunk. ló/szarvas/kecske: benti cipőt a kezekre, zsebkendős dobozt a lábakra, és kész is a négylábú patás! beöltöztetjük a gyermekeket, majd kicsapjuk őket legelni. papagáj/denevér: adjunk rá egy anya/apa kardigánt/pulcsit, és már röpülhet is, túlméretezett szárnyaival csapkodva. (fyi a denevérek nagyon szeretnek bokájuknál fogva fejjel lefelé lógni az apafákról :))